D.U.K.

Bendrieji

Ką daro kepenys?

Kepenys – tai didžiausias jūsų vidaus organas. Kepenys būtinos gyvybei ir atlieka per 500 skirtingų funkcijų. Tai – organizmo gamykla, gaminanti baltymus, kraujo krešėjimo faktorius ir medžiagas, kurios padeda organizmui virškinti bei paskirstyti energiją. Jūsų kūnas kepenis naudoja kaip energijos ir geležies saugyklą. Jos taip pat išvalo kraują nuo bakterijų, šalutinių virškinimo proceso produktų, alkoholio bei vaistų. Daugiau informacijos apie kepenų funkcijas.

 

Ką gali parodyti kepenų fermentų ir kepenų funkcijos tyrimas?

Jums gali būti atliekami kepenų funkcijos tyrimai, siekiant sužinoti, ar neturite padidėjusių tam tikrų fermentų lygių, kurie gali reikšti, kad yra problemų su kepenimis. Kepenų funkcijos tyrimas yra naudingas, tačiau ne vienintelis, kurį jūsų gydytojas naudos ar kuriuo pasikliaus diagnozuodamas sveikatos problemas ar pasakydamas, kad jų neturite. Daugiau informacijos apie kepenų sveikatą bei grėsmes jai rasite čia.

Man pasakė, kad sergu kepenų liga. Kas ją sukėlė?

Kepenų ligų priežasčių yra daug. Viena jų - per didelis alkoholio vartojimas, paprastai daugelį metų. Taip pat kepenis pažeidžia virusai, iš kurių svarbiausi –per kraują plintantys hepatito B ir C virusai. Esant antsvoriui ar sergant cukriniu diabetu, kepenyse gali kauptis riebalinės ląstelės ir kilti kepenų uždegimas. Taip pat organizme gali išsivystyti autoimuninės sąlygos, kurios gali sukelti kepenų pažeidimą. Taip pat žmonės nukenčia nuo neigiamų reakcijų į vaistus, tai gali sąlygoti kepenų nepakankamumą. Tuo tarpu vėžys gali būti tiek kepenų ligos priežastis, tiek pasekmė. Labai svarbu nustatyti priežastį, norint paskirti tinkamą gydymą bei sustabdyti ligos progresavimą. Daugiau informacijos apie kepenų ligas.

Mano artimajam pranešė, kad jam kepenų cirozė. Ar tai reiškia, kad jis alkoholikas?

Ne, cirozę gali sukelti daug įvairių priežasčių. Alkoholis - tik viena iš jų. Cirozę gali sukelti virusai, geležies perteklius, vario perteklius, medžiagų apykaitos ligos, riebalų kaupimasis ir autoimuninės sąlygos. Daugiau informacijos apie kepenų cirozę.

Kokie yra kepenų ligų simptomai?

Dažnai kepenų ligos yra vadinamos „tyliuoju žudiku“, kadangi dažnai jaučiami tik neaiškūs simptomai, tol, kol kepenys pažeidžiamos gana sunkiai. Ankstyvieji simptomai gali būti bendra bloga savijauta, nuovargis, prastas apetitas, svorio netekimas, pilvo skausmas, niežulys ar vėmimas. Tačiau šie simptomai gali reikšti ir kitus sveikatos sutrikimus. Dauguma kepenų liga sergančių žmonių apie tai sužino tik nesusijusių ligų tyrimų metu arba bendro medicininio patikrinimo metu. Jei kepenų pažeidimas gana sunkus, žmonės gali jausti kai kuriuos iš šių simptomų, įskaitant pageltusias akis bei odą, vadinamą geltą, kraujavimo sutrikimus, mieguistumą ir sutrikimą, karščiavimą, patinusį pilvą ir kojas, juodas išmatas ar vėmimą krauju. Jei pajutote bet kurį iš šių simptomų, kreipkitės į savo gydytoją. Išsamesnė informacija apie kepenų ligų simptomus.

Kokį poveikį kepenų ligos turi gyvenimo kokybei?

Daugelis kepenų ligomis sergančių žmonių jaučiasi gana gerai, netgi sunkūs simptomai gali atsirasti tik epizodiškai, tad žmonės po jų vėl gali jaustis gerai. Tačiau simptomai, šalutinis gydymo poveikis bei kepenų ligos perspektyvos išties gali turėti įtakos kepenų ligomis sergantiems žmonėms bei jų šeimoms, sukeldamos diskomfortą, skausmą, nerimą ir depresiją. Jūsų gydytojas ir su juo dirbanti medikų komanda gali jums patarti dėl to, kaip valdyti savo ligos simptomus.

Ar kepenų ligos yra dažnos?

Kepenų ligos yra dažnai pasitaikančios, neretai jos tampa ir mirties priežastimi. Tačiau yra kur kas daugiau kepenų ligomis sergančių žmonių, kurie gyvena, o taip pat tokių, kurie serga kepenų ligomis, tačiau apie tai nežino. Taip pat daug žmonių turi tam tikrų kepenų sutrikimų, pavyzdžiui, serga tulžies pūslės akmenlige, bei problemų, kurios ilgainiui pačios išnyksta be gydymo.

Kepenys ir alkoholis

Kiek galima suvartoti alkoholio, kad nesusirgtum kepenų ligomis?

Tai priklauso nuo kiekvieno konkretaus asmens, tačiau, neviršydami saugumo gairių ir kiekvieną savaitę bent dvi dienas iš eilės nevartodami alkoholio, greičiausiai nepajusite alkoholio sukeltų kepenų pažeidimų. Vyrams rekomenduojama neviršyti 3 alkoholio vienetų per dieną, moterims – 2. Vienas alkoholio vienetas yra stiklinė nestipraus šviesaus alaus, maža taurė vyno arba 25 ml stipraus alkoholio. Jei turite antsvorio, vartojate vaistus arba sergate virusiniu hepatitu, jūsų kepenis alkoholis gali labiau pažeisti. Sužinokite ir apie kitus kepenis žalojančius veiksnius.

Ar galima sustabdyti kepenų ligų progresavimą, nustojus vartoti alkoholį?

Ankstyvosiose stadijose – taip, jei jūsų kepenų pažeidimo priežastis buvo alkoholis. Tačiau jei kepenys surandėja, atsiranda cirozė, vien tik atsisakius alkoholio nepavyks atstatyti kepenų būklės, nors tai gali sulėtinti ligos progresavimą. Alkoholis apsunkina kepenų veiklą, todėl, nepaisant to, kas sukėlė jūsų kepenų ligą, alkoholis gali paspartinti kepenų pažeidimą ir apsunkinti ligą. Plačiau apie kepenų pažeidimo formas.

Man buvo nurodyta atsisakyti / sumažinti suvartojamo alkoholio kiekį, kaip galėčiau tai padaryti?

Paramos jums gali suteikti jūsų šeimos gydytojas, taip pat yra specialios reabilitacijos paslaugos arba savanoriškos organizacijos. Labai svarbu atrasti tokią paramą, kuri jums labiausiai tinka, kad turėtumėte didžiausią pasisekimo galimybę. Žmonėms, kurie reguliariai išgeria didelį kiekį alkoholio, labai sunku sumažinti jo vartojimą ar visiškai nustoti gerti, kai kuriais atvejais pasireiškia šalutinių poveikių, todėl paprastai, norint nustoti vartoti alkoholį, geriausia ieškoti profesionalaus patarimo ir pagalbos.

Hepatitas

Kaip galima užsikrėsti hepatitu B ir C?

Hepatitas B ir C – tai infekcinis, per kraują bei organizmo skysčius (lytiniu keliu) perduodamas virusas, galintis sukelti sunkius kepenų pažeidimus. Infekciją gali sukelti net nedidelis kraujo kiekis, patekęs į jūsų kraujotaką nuo užsikrėtusio asmens, pavyzdžiui, per atvirą žaizdą, įpjovimą ar įbrėžimą. Keli pagrindiniai perdavimo būdai: motinos kūdikiui (gimdymo metu), dalijantis adatomis ir įranga, naudojama vartojant narkotikus, per tatuiruotes ir auskarų vėrimą į įvairias kūno vietas, nesaugaus sekso metu bei gydantis šalyje, kurioje prasti higienos standartai. Norėdami apsisaugoti, nesidalinkite asmenine įranga, naudokite prezervatyvus ir uždenkite visus įpjovimus bei žaizdas steriliais tvarsčiais.

Ar galima pasiskiepyti nuo virusinio hepatito?

Nuo hepatito A, kuris plinta per užkrėstą maistą ir vandenį, sukurta vakcina, todėl nebloga mintis būtų pasiskiepyti prieš keliaujant už Europos ir JAV ribų. Nuo hepatito B taip pat yra vakcina, kuria turėtų pasiskiepyti visi į didelės rizikos grupes įtraukti asmenys. Į didelės rizikos grupes patenkantys asmenys – tai žmonės, keliaujantys ilgiems laikotarpiams aplankyti savo draugus ir šeimą tose vietovėse, kuriose infekcija yra paplitusi – Pietų Aziją, Kiniją bei Afriką. Pasiskiepyti turėtų asmenys, gaunantys kraujo preparatus, sergantys inkstų ar kepenų ligomis arba kuriems reikia gydytis užsienyje. Kai kuriems žmonėms kyla rizika dėl to, kad savo darbo metu jie liečiasi su kitų asmenų kūno skysčiais. Kiti asmenys, kuriems gresia pavojus – tai dažnai keičiantys savo lytinius partnerius, vartojantys intraveninius narkotikus arba vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais. Ypatingai hepatito B atveju svarbu užbaigti visą kursą, o jei skiepijatės prieš kelionę, atlikite tai iki kelionės likus pakankamai laiko, kad užbaigtumėte visą kursą ir vakcina pradėtų veikti. Daugiau apie skiepus.

Koks gydymas taikomas hepatito B ir C atvejais?

Abejoms ligoms gydyti sukurta daugybė vaistų, kurių daugelis yra gana nauji. Gydymas gali trukti nuo kelių mėnesių iki metų. Hepatito C atveju jie gali padėti pašalinti infekciją. Hepatito B atveju jie gali sustabdyti arba sulėtinti ligos progresavimą. Tačiau gydymas turi šalutinių poveikių, todėl, jei įmanoma, prioritetas teikiamas infekcijos prevencijai.

Kepenų ligos

Man pasakė, kad sergu paskutinės stadijos kepenų liga, ar tai reiškia, kad mirsiu?

Ne, tai reiškia, kad jūsų liga yra progresavusi, tačiau daugelis žmonių, net ir sirgdami paskutinės stadijos kepenų ligomis, daugelį metų gyvena įprastą gyvenimą. Jūsų kepenų ligos sunkumas gali būti nustatomas įvairiais būdais. Apie savo būklę, gydymo galimybes ir tai, ko jūs galite tikėtis, geriausia būtų pasikalbėti su savo gydytoju.

Ar mano kepenų ligai gali turėti įtakos receptiniai vaistai, įprasti vaistinėse parduodami vaistai ar vaistažolės?

Taip. Daugumą vaistų (tiek receptinių, tiek nereceptinių) apdoroja ir suskaido kepenys. Žmonėms, sergantiems kepenų ligomis, kai jų kepenys jau yra pernelyg apkrautos, papildomas darbas skaidant vaistus gali būti pavojingas. Įsitikinkite, kad visi sveikatos priežiūros specialistai (pavyzdžiui, jūsų šeimos gydytojas, stomatologas, vaistininkas), žino apie jūsų kepenų ligą, prieš duodami ar siūlydami pirkti vaistus. Žmonėms, turintiems kepenų sutrikimų, gali būti pavojingos net tokios įprastos tabletės, kaip aspirinas. Vaistažolių preparatams galioja tos pačios taisyklės, kaip ir vaistams, todėl nederėtų jų nuvertinti. Jei turite abejonių, prieš vartodami bet kokius vaistinius preparatus ar vaistus, pasitarkite su savo gydytoju.

Sergu kepenų liga, ką turėčiau daryti, kad gerai jausčiausi? Ar yra kokia speciali dieta, kuri padėtų mano kepenų ligai?

Yra daug dalykų, kuriuos galite padaryti, norėdami sau padėti. Nėra jokių specialių naudingų maisto produktų, tačiau galite pabandyti laikytis subalansuotos dietos, kurioje gausu baltymų, angliavandenių ir daug šviežių daržovių. Kai kuriems pacientams, sergantiems suriebėjusių kepenų liga, būtini specialūs mitybos patarimai. Taip pat gali būti naudinga daryti nesunkius fizinius pratimus, nuo kurių nepervargtumėte. Reikėtų vengti alkoholio, kadangi jis apsunkina kepenų veiklą, taip pat rūkymo, nes tai – našta jūsų kūnui ir gali paspartinti tam tikrą sveikatos būklę. Taip pat labai svarbu patikrinti, kad bet kokių receptinių ar nereceptinių vaistų vartojimas nekenktų jūsų kepenų ligai. Planuokite tai, kas pagerintų jūsų bendrą savijautą, pavyzdžiui, masažą, aromaterapiją, leiskite laiką su draugais, muzika, atsipalaiduokite, tačiau venkite streso ir pervargimo. Daugiau informacijos apie mitybos įtaką jūsų kepenų veiklai.

Kaip gydomos kepenų ligos?

Kepenų ligų būna įvairių, todėl jums tinkamas gydymas priklauso nuo jūsų kepenų ligos tipo, jos priežasties ir nuo to, kiek žalos yra padaryta. Jei jūsų kepenų liga yra progresavusi, yra nemažai gydymo būdų, kurie skirti simptomų poveikiui sumažinti. Pavyzdžiui, portinės hipertenzijos atveju, jums gali būti skiriami diuretikai, hepatinei encefalopatijai gali būti skiriama laktuliozė, o gydymui nepasiduodančiu atveju – reguliarus skysčių šalinimas. Jei sergate kepenų vėžiu, jums gali pasiūlyti daryti operaciją, pavyzdžiui, skirti chemoterapiją ar lokaliai naikinti naviką minimaliai invazinėmis priemonėmis. Jus gali vertinti dėl tinkamumo kepenų transplantacijai. Taip pat yra ir gyvensenos priemonių, kurios gali padėti kai kuriems žmonėms, įskaitant maitinimosi pokyčius. Jūsų kepenų specialistas turi parengti jums tinkantį gydymo planą.

Ar tiesa, kad kepenys gali atsikurti, regeneruotis, ar tai reiškia, kad galiu pats pasveikti?

Jūsų organizmas gali pakeisti senas kepenų ląsteles, vadinamas hepatocitais, naujomis ląstelėmis. Tai reiškia, kad jūsų kepenys gali atsigauti nuo nedidelių įtempių ir deformacijų. Tačiau, laikui bėgant, dėl žalos kepenims gali susiformuoti pluoštinis randų audinys. Dėl to pasikeičia kepenų struktūra ir ji nebeatsistato. Todėl labai svarbu pastebėti kepenų problemas prieš tai, kol žala susikaupia ir tampa negrįžtama.

 

Ar aš galiu keliauti po kepenų persodinimo?

Kepenų persodinimo (transplantacijos) operacija yra didžiulis darbas, o persodintas organas kartu su vaistais nuo atmetimo reakcijos poveikį jums turės visą gyvenimą. Todėl keliaujant jums reikės apsvarstyti daugybę dalykų, pavyzdžiui, kaip išvengti infekcijos, taip pat vakcinas, apsaugą nuo saulės poveikio, medicinos pagalbos prieinamumą ir kelionių draudimą. Pasikalbėkite su savo gydytoju apie tai, kokių jums reikėtų imtis atsargumo priemonių.

Kiti klausimai

Jei sergu kepenų liga, ar reikėtų pasiskiepyti nuo gripo?

Kiekvienas kepenų ligomis sergantis asmuo turėtų laiku skiepytis, įskaitant pasiskiepijimą kartą metuose nuo sezoninio gripo. Ši vakcina pagaminama spalio mėnesį. Ji taip pat apsaugo nuo kiaulių gripo. Sezoninis gripas gali būti itin pavojingas žmonėms, sergantiems ciroze, lėtiniu hepatitu, biliarine (tulžies latakų) atrezija arba asmenims, vartojantiems imunosupresantus (imunitetą slopinančius vaistus), pavyzdžiui, po kepenų persodinimo.

Mes patariame jums pasiskiepyti iš karto, kai vakcina yra pagaminama. Jei pajuntate gripo simptomus, likite namuose ir kreipkitės į savo šeimos gydytoją patarimo. Nevartokite nereceptinių vaistų nuo gripo ar vaistų nuo skausmo, nebent jūsų gydytojas jums pasakė, kad jums saugu juos vartoti.