Turi širdį – mylėk savo kepenis

Jei jau turime širdį, turime mylėti ir savo kepenis – štai toks šūkis, įprasminantis visuomeninę akciją, kviečiančią mus visus susimąstyti, kodėl kepenys turėtų būti kiekvieno žmogaus ypatingo dėmesio objektas


mylek_kepenis_logo

Kiekvienas žinome, kad be širdies, mes ne tik, kad negalime jausti, bet negalėtume ir išgyventi. Tik ar kada susimąstėte, kad tas pat yra ir su kepenimis - joms nustojus funkcionuoti mes negalėtume išgyventi nei dienos. Bet pavojingiausia tai, kad kepenų pakitimų mes negalime jausti, nes juose nėra skausmo receptorių, kitaip tariant, skaudėti jų negali.

Dažnai pasigirsta ir dar vienas mitas - kad kepenų ligos ištinka tik alkoholiu piktnaudžiaujančius asmenis. Tačiau jie sudaro tik dalį visų susiduriančių su kepenų problemomis. Kita dalis – tai „šiuolaikiniai“ žmonės, piktnaudžiaujantys nesveiku maistu, valgantys daug riebaus, apskrudusio maisto. Visa tai veda link kepenų suriebėjimo, kuris gali lemti sudėtingų ligų atsiradimą.

 

Jau turėjote įsitikinti, kodėl taip svarbu rūpintis kepenimis. O tam, kad būtų iki galo aišku, pateikiame dar keletą įdomių faktų.

Įdomūs faktai apie kepenis

  • Antras didžiausias žmogaus organas po odos.
  • Kepenys - tikra mūsų organizmo šluota ir apsauginis skydas. Atlieka daugiau kaip 500 funkcijų, kurių bendriausios: valo kraują, reguliuoja jo kiekį, naikina pavojingas bakterijas, kaupia naudingas medžiagas.
  • Bet kuriuo metu kepenyse būna apie 10 % kraujo, kurį kepenys perpumuoja 1,4 litro kraujo per 1 minutę
  • Tai vienintelis organas, kuris regeneruojasi – gali atsistatyti. Todėl kepenis galima transplantuoti.

Vietoj išvados. Grįžtant prie meilės, nors kepenys nėra toks pat romantiškas objektas kaip širdis, tačiau visgi dėmesio ir rūpesčio joms neturėtų trūkti, todėl pateikiame TOP5 patarimus tam, kad turėtume sveikas kepenis.

TOP 5 patarimai

  1. Derėtų atsisakyti alkoholio ar bent riboti jo vartojimą.
  2. Nepiktnaudžiauti riebiu maistu, saldumynais; valgyti daugiau daržovių.
  3. Atsargiai vartoti vaistus, įvertinant galimą neigiamą jų poveikį kepenims.
  4. Svarbus ir specialių preparatų, sukurtų apsaugoti kepenims, vartojimas.
  5. Nepamirškite profilaktikos – kepenų būklė nustatoma atlikus kraujo ar šlapimo tyrimą, o kuo anksčiau pamatomi pakitimai, tuo lengviau pasveikti.