Kepenų suriebėjimas

Steatozė arba kepenų suriebėjimas

Viena iš kepenų funkcijų yra tam tikros rūšies riebalų, žinomų kaip trigliceridai, gamyba. Trigliceridai lengvina svarbių hormonų, skirtų naujų ląstelių susidarymui, gamybą. Jie taip pat yra reikalingi estrogenų, testosterono ir antinksčių hormonų gamybai. Paprastai kepenys metabolizuoja riebalus iš maisto, kurį mes valgome. Kepenų suriebėjimas vyksta tada, kai kepenų ląstelės pradeda kaupti riebalus, kurie pagrinde yra sudaryti iš trigliceridų.

Viena dažniausių steatozės formų – nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga (hepatosteatozė). Hepatosteatozė – tai sindromas, pasireiškiantis nutukimu, diabetu alkoholio nevartojantiems pacientams į alkoholinį hepatitą panašiais pakitimais. Šios ligos komplikacijos – kepenų cirozė ir kepenų vėžys.

 

Kepenų suriebėjimas – steatozė

Prof. Algimanto Irniaus komentaras

Kepenų suriebėjimo ligos pavadinime atsispindi tai, kas vyksta šios ligos metu. Kepenys tampa „riebios” todėl, kad jos gamina daugiau riebalų nei organizmui reikia, ir riebalai pradeda kauptis kepenyse.

Taigi, kai toksinų į organizmą patenka pernelyg daug, kepenų ląstelės nesugeba jų visiškai neutralizuoti ir šios kenksmingos medžiagos lieka ląstelių viduje. Tada kepenų ląstelės, kovodamos dėl išlikimo, stengiasi aplink tas kenksmingas medžiagas sukurti tam tikrą riebalų sarkofagą ir taip išlikti. O kadangi su kiekviena diena toksinų kaupiasi vis daugiau ir daugiau, auga ir riebalų aplink ląsteles sluoksniai. Šis reiškinys vadinamas – kepenų suriebėjimu arba steatoze. Tam tikras kepenų suriebėjimo laipsnis yra pas daugelį žmonių. O jeigu žmogus nutukęs, tikimybė, kad jo kepenys suriebėjusios, išauga. Beje, steatozė – dažniausia kepenų liga.

Sveikose kepenyse riebalų yra ne daugiau kaip 5 proc. jų svorio. Jei riebalų susikaupia daugiau nei 5–10 proc. kepenų ląstelių, tai būklė vertinama kaip kepenų suriebėjimas. Kai kepenys tampa riebesnės, kepenų fermentų aktyvumas pradeda didėti ir gali prasidėti kepenų uždegimas. Dėl šio uždegimo gali išsivystyti cirozė. Gali sutrikti kepenų funkcija.

Yra paskaičiuota, kad apie 10-20 proc. Jungtinių Valstijų populiacijos kenčia dėl suriebėjusių kepenų sindromo.

Kepenys suriebėti gali ir dėl ilgalaikio alkoholio vartojimo poveikio.

Kepenų suriebėjimo simptomus nėra taip paprasta diagnozuoti, nes kepenų suriebėjimo liga neturi jai būdingų daugelio simptomų, priešingai, nei kitos ligos. Dėl to daug žmonių  nežino, kad turi šią problemą. Jei yra kepenų suriebėjimas, tai atlikus tyrimus pastebima kepenų fermentų aktyvumo ir pačių kepenų padidėjimas.

 

Pagrindinės steatozės priežastys:

  • Sutrikusi medžiagų apykaita, antsvoris (gali būti genetiškai paveldima)
  • Alkoholio vartojimas
  • Neteisinga mityba, kai vartojamas daug cholesterolio turintis maistas
  • Esant netinkamai cukrinio diabeto kontrolei.

 

Kaip kovoti su riebių kepenų sindromu?

Dažniausiai reikia pašalinti priežastį, o tuomet pagerėja ir kepenų būklė. Todėl, jei kaltas alkoholis – teks jo atsisakyti, jei riebus maistas dažnas skrandžio svečias – rekia keisti maisto racioną ir t.t. Žinoma, ne visos priežastys taip lengvai pašalinamos (svorį numesti gali būti sunku), bet tokia gyvenimo būdo kontrolė kepenims išeis tik į naudą.

 

Kepenų cirozė

Hepatitas, jo formos ir priežastys