Skiepai nuo hepatito

Geriausia apsauga – skiepai

Nepaisant to, kad virusiniai hepatitai (A ir B) – tai sunkios ligos, kurios vis dar plinta, jas pažaboti galimybių yra. Iš tiesų, reikia pasidžiaugti, kad yra patikimų ir veiksmingų priemonių joms užkirsti kelią – tai skiepai.

skiepai-nuo-hepatito

Hepatitas A

Tai pati dažniausia keliautojų liga, nes ja labai lengva užsikrėsti. Nors ir atrodo neįtikėtina, ši liga iš tikrųjų greitai plinta net ir prabangiuose viešbučiuose.

Kad kelionės malonumų neaptemdytų įvairiausi negalavimai pakanka imtis visai nesudėtingų priemonių – tereikia pasiskiepyti.

Kiekvienais metais Pasaulio sveikatos organizacija parengia keliautojų į visas pasaulio šalis skiepijimo rekomendacijas. Ypač patartina skiepytis, keliaujantiems į besivystančias ar egzotines šalis, kuriose tyko kur kas daugiau pavojų.

Nuo hepatito A rekomenduojama pasiskiepyti likus ne mažiau kaip 2 sav. iki išvykimo. Papildoma vakcinos dozė po 6 mėn. suformuos apsaugą nuo hepatito A mažiausiai dešimčiai metų. Hepatito A vakcina gali būti skiriama kartu su dauguma kitų vakcinų ir nemažina jų apsauginio poveikio.

Skiepai nuo hepatito A ypač aktualūs:

  • keliaujant į karšto klimato šalis: Afriką, Aziją, Viduržemio jūros šalis, Artimuosius rytus, Vidurinę ir Pietų Ameriką;
  • kariškiams, vykstantiems į endeminius regionus ar vietoves, kuriose sunku laikytis įprastų higienos standartų;
  • žmonėms, kurie dėl profesijos patiria didesnį pavojų užsikrėsti: ypač medicinos personalui ligoninėse, žmonėms, dirbantiems su maisto produktais, gėrimais ar kanalizacijos vandenimis.
  • žmonėms, besigydantiems nuo lėtinių kepenų ligų.

 

Lietuvoje nėra įvestas visuotinis vaikų skiepijimas nuo hepatito A, šiuo klausimu intensyviai diskutuojama. Šiuo metu mūsų šalyje hepatito A vakcina rekomenduojama skiepyti prieš vaikui pradedant dažniau kontaktuoti su kitais vaikais, pvz., lankyti vaikų darželį. Antroji dozė turėtų būti paskiepyta praėjus pusmečiui arba dvejiems metams po pirmosios.

 

Hepatitas B

Patikimiausia apsauga nuo hepatito B taip pat yra skiepai. Pasiskiepyti reikia trimis vakcinos dozėmis: antra vakcinos dozė skiriama praėjus mėnesiui po pirmosios, o trečioji – praėjus pusei metų.

Keliautojai, kuriems yra rizika užsikrėsti hepatito A ir hepatito B virusais, gali būti skiepijami sudėtine hepatito A ir hepatito B vakcina.

Kaip žinoma, antikūnai formuojasi organizme, kad apgintų šeimininką nuo infekcinių susirgimų. Antikūnų gamyba − dalis organizmo imuninio atsako. Kai į kūną patenka patogeninis mikroorganizmas – įsibrovėlis, antikūnai prisitvirtina prie mikroorganizmo paviršiuje esančių svetimų medžiagų (antigenų). Ši imuninė reakcija padaro įsibrovėlį nekenksmingu. Taigi vakcina nuo hepatito B užtikrina ilgalaikį imunitetą, o jei paskiepyto asmens organizme nustoja cirkuliuoti imunitetą užtikrinantys antikūnai, tada organizmo apsaugą užtikrina imuninės atminties mechanizmai. Dėl šios priežasties sustiprinamoji vakcinos dozė nėra reikalinga.

Lietuvoje ūmių susirgimų hepatitu B nėra užfiksuojama daug, tačiau tam įtakos turi faktas, jog esant begeltei hepatito B formai, liga nediagnozuojama.

Geriausia skiepyti dar paauglystės nesulaukusius vaikus, nes taip užtikrinama geresnė ilgalaikio imuninio atsako trukmė.


Ar myli savo kepenis?